یکی از رنگ‌های پرکاربرد در انواع دکوراسیون داخلی، رنگ قرمز و طیف‌های مختلف از این رنگ است که هر کدام احساس و فضای متفاوتی خلق می‌کنند. استفاده از رنگی مانند قرمز در دکوراسیون داخلی، نیازمند جسارت و دقت در انتخاب مکمل‌های رنگی و توجه به جزئیات در فضا موردنظر است. همان‌طور که وجود این رنگ در دکوراسیون داخلی می‌تواند موجب جلب‌توجه، افزودن گرما و صمیمیت شود، استفاده نابجا و بیش‌از حد  این رنگ موجب خستگی، اضطراب و شلوغ به‌نظررسیدن فضا می‌شود.

فهرست مطالب

 قبل از استفاده از این رنگ اصلی، روانشناسی رنگ‌ها را مطالعه کنید و از نحوه استفاده درست رنگ‌ها در کنارهم آگاه شوید تا بتوانید با خیال راحت از جادوی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. در این مقاله تمامی جوانب استفاده از رنگ قرمز، رنگ‌های مکمل آن و جزئیات مورد استفاده آن‌ها را بررسی می‌کنیم پس در ادامه با ارمغان هوم همراه باشید.

Red color in interior decoration

پیام احساسی رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

در انتخاب هر رنگی برای دکوراسیون داخلی باید از تأثیرات آن رنگ بر افرادی که در آن فضا حضور دارند، آگاه باشید. رنگ قرمز نمادی از عشق، شور و هیجان، قدرت و انرژی است و می‌تواند تأثیر زیادی بر روحیه و احساسات افراد داشته باشد.

در روانشناسی رنگ قرمز برای دکوراسیون داخلی، این رنگ را به‌عنوان یک رنگ قوی و غالب معرفی می‌کنند که برای استفاده از آن باید برنامه‌ریزی و دقت کافی را داشته باشید و فضای موردنظر را در نظر بگیرید.  مثلاً نحوه استفاده و میزان موردنیاز از این رنگ در اتاق نشیمن و اتاق‌خواب باهم متفاوت است. البته رنگ‌هایی که در کنار رنگ قرمز از آن‌ها استفاده می‌شود نیز می‌تواند تأثیرات زیاد رنگ قرمز را کنترل کند.

تأثیر رنگ قرمز در فضاهای مختلف

در فضاهایی که نیاز به توجه در یک بخش بیشتر است می‌توانید از رنگ قرمز استفاده کنید؛ مانند زمانی که نیاز به ایجاد نقطه کانونی دارید. برای ایجاد یک نقطه کانونی در فضای اتاق، می‌توانید از یک دیوار قرمز، مبلمان قرمز یا  اکسسوری قرمز استفاده کنید. این رنگ حاوی پیامی برای جلب‌توجه و جذب چشم به نقطه موردنظر است.

اگر در فضای موردنظر از رنگ‌های خنثی مثل سفید، مشکی یا خاکستری استفاده کرده‌اید و نیاز به ایجاد تعادل و هماهنگی دارید، می‌توانید از رنگ قرمز در جزئیات و اکسسوری‌ها استفاده کنید.

اگر فضای شما کوچک است و می‌خواهید با استفاده از رنگ‌ها گرما و صمیمت در  آن ایجاد کنید، می‌توانید رنگ قرمز را در فرش‌ها،  مبلمان نرم، کوسن و نشیمن به کار ببرید. این رنگ‌ گرم باعث بزرگ‌تر دیده شدن فضای موردنظر شده و احساس موردنیاز شما را انتقال خواهد داد.

پنج ترکیب رنگی که در کنار قرمز فوق‌العاده می‌شود!

سفید و سیاه، مکمل‌های کلاسیک قرمز در دکوراسیون داخلی

زمانی که در دکوراسیون داخلی فضایی مثل نشیمن یا اتاق‌خواب می‌خواهید از قرمز به‌عنوان رنگ اصلی استفاده کنید، اضافه‌شدن جزئیاتی مانند کوسن‌های سیاه و سفید به دکوراسیونی با مبلمان قرمز و یا فرش ایرانی با ترکیب رنگی قرمز می‌تواند گرمای فضا را تعدیل کند و یک دکوراسیون صمیمی و کلاسیک بسازد.

همچنین اگر رنگ اصلی فضای موردنظر سفید و یا مشکی باشد، استفاده از قرمز و طیف‌های آن می‌تواند فضا را از یکنواختی خارج کرده و هیجان لازم برای فضا را ایجاد کند. مثلاً اگر دیوارها و مبلمان سفید دارید استفاده ترکیبی از رنگ قرمز و مشکی برای اکسسوری‌های فضا می‌تواند جلوه فوق‌العاده‌ای به دکوراسیون شما ببخشد.

دکوراسیون سبز و قرمز یک ترکیب مدرن و امروزی

حضور رنگ سبز در دکوراسیون‌های مدرن و امروزی نمادی از زندگی و خلاقیت است. سبز و قرمز دو رنگ مکمل هستند که در چرخه رنگ در مقابل یکدیگر قرار دارند. ترکیب این دو رنگ با یکدیگر، تضاد و کنتراست زیبایی ایجاد می‌کند.

استفاده از دیوارها و مبلمانی با ترکیب رنگی سبز و قرمز می‌تواند یک فضای چشم‌نواز و پرانرژی ایجاد کند. افرادی که مستعد استرس هستند می‌تواند با ایجاد دکوراسیونی از رنگ‌های قرمز و سبز، آرامش و انرژی را در کنار هم احساس کنند. البته در استفاده از این دو رنگ نیز نباید زیاده‌روی شود.

مثلاً یک ترکیب فوق‌العاده از رنگ سبز و قرمز می‌تواند کنج دلنشینی از خانه شما باشد که فضایی برای استراحت، نوشیدن چای، تماشای فیلم، خواندن کتاب و… برایتان ایجاد کند. استفاده از تشک‌های مخملی بیسکویتی سبز و کوسن‌هایی با رنگ‌هایی از طیف قرمز می‌تواند راحتی و آرامش را در این کنج دنج، تضمین کند.

قرمز و کرم یک ترکیب خوشمزه برای دکوراسیون داخلی

رنگ کرم نیز رنگ گرمی است که می‌تواند در کنار رنگ قرمز، فضا را به تعادل برساند. اگر به دلیل کوچک بودن فضای داخلی موردنظر، در انتخاب رنگ قرمز دچار تردید هستید، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ کرم به‌عنوان رنگ اصلی استفاده کنید و در اکسسوری‌ها و جزئیات با رنگ قرمز توجه را به نقاط موردنظر جذب کنید.

Red and cream interior decoration

این دو رنگ با ایجاد گرما و انرژی می‌توانند موجب باز شدن اشتها شوند. به همین دلیل از آن‌ها برای آشپزخانه و سالن ناهارخوری استفاده می‌شود.

اگر مبل راحتی  شما به رنگ کرم است و می‌خواهید با استفاده از کوسن، یک نشیمن صمیمی و زیبا برای منزل خود طراحی کنید، پیشنهاد می‌کنیم از کوسن‌های طرح‌دار و بافت‌دار ارمغان هوم دیدن کنید. همچنین استفاده از شال مبل بافت قرمز می‌تواند در فصل‌های سرد، انتخاب فوق‌العاده‌ای باشد که گرما و هیجان را به ترکیب فضا اضافه می‌کند.

دکوراسیونی با رنگ محبوب طوسی و قرمز

محبوب‌ترین رنگ در دکوراسیون داخلی رنگ طوسی است. این رنگ به‌راحتی در کنار رنگ‎‌های دیگر قرار می‌گیرد و با انواع دکوراسیون‌ها هماهنگ است. اما برخی از افراد معتقدند استفاده‌ی زیاد از رنگ طوسی موجب کسل شدن فضا و یکنواختی می‎‌شود، استفاده از رنگ قرمز در کنار رنگ طوسی می‌تواند انرژی موردنیاز را به فضا بازگرداند و نقاط ضعف رنگ طوسی در دکوراسیون داخلی را جبران کند. به همین دلیل  این دو رنگ یکی از جذاب‌ترین ترکیب‌های رنگی را خلق می‌کنند.

اگر از مبلمان طوسی برای دکوراسیون خود استفاده می‌کنید، و می‌خواهید یک تغییر چشم‌نواز برای زمستان و عید در دکوراسیون داخلی خود ایجاد کنید،  انتخاب کوسن‌ با پارچه‌هایی از طیف‌های روشن و تیره رنگ‌های قرمز و طوسی که با الگوهای منظم و مدرن طراحی شده‌اند، می‌تواند یک تصمیم فوق‌العاده و دلنشین برایتان باشد.

Interior decoration with gray sofa

قرمز و سرمه‌ای یک ترکیب شیک و ثروتمند

آخرین ترکیب رنگی که در این مقاله بررسی ‌می‌کنیم، ترکیب رنگ‌های قرمز و سرمه‌ای است. این دو رنگ کاملاً مخالف یک دیگرند. سرمه‌ای رنگی کاملاً سرد است که در کنار رنگی گرم مثل قرمز، متعادل می‌شود و این دو رنگ درکنار هم می‌توانند یک پالت رنگی جذاب و دراماتیک ایجاد کنند.

اگر فضای موردنظر شما کوچک باشد، بهتر است در کنار این دو رنگ از رنگ‌های خنثی مثل سفید، کرم یا خاکستری نیز استفاده کنید؛ زیرا  تنها نکته منفی در استفاده از پالت رنگی قرمز و سرمه‌ای این است که هر دو رنگ تیره هستند و در صورت استفاده زیاد ممکن است محیط دلگیر شود.

سخن پایانی

در این مقاله تأثیر رنگ جذاب قرمز در دکوراسیون داخلی را بررسی کردیم و چند پالت رنگی جذاب برای استفاده از رنگ قرمز پیشنهاد دادیم. برای استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی بهتراست از جزئیات و اکسسوری‌ها با رنگ‌های مناسب استفاده کنید تا یک دکوراسیون شیک با ترکیب منحصربه‌فرد برای منزلتان بسازید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها