با تمام شدن زمستان و نزدیک‌شدن به روزهای آخر اسفند، حال و هوای بهار و عید نوروز همه‌ی افراد باسلیقه را به فکر چیدن یک سفره هفت‌سین جذاب و متناسب با ترند روز می‌اندازد تا سال جدید را با حس و حال خوب در کنار خانواده و عزیزان خود آغاز کنند.

در این مقاله ارمغان، قصد داریم جدیدترین و جذاب‌ترین ایده‌ها برای چیدن سفره هفت‌سین 1403 را به شما پیشنهاد دهیم تا با درنظر گرفتن دکوراسیون خانه خود، یک سفره هفت سین متفاوت و زیبا داشته‌باشید.

فهرست مطالب

سفره هفت‌سین را کجا بچینیم؟

هرسال وقتی به زمان چیدن سفره هفت‌سین در خانه نزدیک می‌شویم، با خود فکر می‌کنیم که بهترین فضا برای سفره هفت سین کجاست که هم به‌خوبی دیده شود و در لحظهٔ سال ‌تحویل تمام اعضای خانواده دور آن جمع شوند و همچنین هنگام پذیرایی از میهمان‌ها مزاحمتی ایجاد نکند.

معمولاً بعد از سال‌تحویل، خانه‌ها پر از رفت‌وآمد می‌شوند و مهمان‌ها با سنین مختلفی به خانه‌ی ما می‌آیند، هنگام انتخاب فضای مناسب برای سفره هفت‌سین باید از همان ابتدا، کودکان را در نظر بگیریم تا بعداً مجبور به جابه‌جایی سفره هفت‌سین نشویم.

بنابراین، توصیه می‌کنیم سفره هفت سین را در جایی بلندتر از دست کودکان مانند میز نهار خوری، کنسول، میز تلویزیون و از این دسته مکان‌ها بچینید و توجه داشته باشید که بلندی مکان موردنظر به‌گونه‌ای باشد که همه افراد دید خوبی نسبت به آن داشته باشند و هنر دستان شما به‌خوبی دیده شود.

سبزه عید 1403

جدیدترین ایده برای سفره هفت سین 1403؛یک‌گوشه دنج

جدیدترین ایده برای سفره هفت سین امسال این است که یک کنج دنج از منزل خود را برای چیدن سفره هفت‌سین در نظر بگیرید. ایجاد این فضا باعث می‌شود افراد صمیمیت بیشتری را احساس کنند و فضای مطلوبی برای مهمان‌های صمیمی ایجاد شود.

منظور از یک ‌گوشه دنج این است که یکی از گوشه‌های منزل خود را انتخاب کنید و با استفاده از نشیمن‌های مکعبی یا پاف که متناسب با ترکیب رنگی منزل شما تهیه شده‌اند؛ فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنید و سفره هفت سین خود را روی آن بچینید. همچنین می‌توانید از نشیمن‌های دوخت‌دار برای نشستن افراد روی زمین استفاده کنید. این نشیمن‌ها علاوه‌بر اینکه در سال نو یک بخش جذاب و ایده‌آل در منزل شما ایجاد می‌کنند؛ کاربردی بوده و می‌توانید از آن‌ها به‌عنوان نشیمن صندلی و نشیمن مسافرتی و نشیمن روی زمین برای زمان‌هایی که تعداد مهمان‌ها بیشتر از تعداد مبل‌هایتان می‌شود، استفاده کنید.

این کنج دنج می‌تواند شامل جزئیات و اجزای بیشتری نیز باشد. می‌توانید با استفاده از کوسن‌های طرح‌دار و ساده، همچنین شال مبل‌های بافت‌دار و گلدار فضای موردنظر خود را تکمیل کنید. اگر نیاز به راهنمایی در خصوص چیدمان کوسن‌ها و نشیمن‌ها دارید می‌توانید با متخصصین دکوراسیون داخلی ارمغان تماس بگیرید و یا شماره خود را قرار دهید تا ما با شما تماس بگیریم.

امسال سفره هفت‌سین را مدرن بچینم یا سنتی؟

پس از انتخاب مکان مناسب برای سفره هفت‌سین اولین سؤالی که ذهن ما را درگیر می‌کند این است، سفره هفت‌سین خود را مدرن بچینیم یا سنتی؟ باید گفت که این مورد کاملاً به سلیقه خودتان بستگی دارد؛ اما نکته‌ای که باید به آن اهمیت دهید این است که نباید از ترکیب دو سبک استفاده کنید. سفره هفت‌سین به تنهایی شامل اجزا و جزئیات زیادی است و استفاده از چند سبک طراحی صرفاً باعث ناهماهنگی و شلوغ‌شدن سفره شده و در نهایت سفره هفت‌سین شما به‌خوبی دیده نخواهد شد.

پیشنهاد ارمغان این است که اگر سال‌های گذشته مطابق سبک دکوراسیون خود سفره هفت خود را دیزاین کرده‌اید امسال از سبک دیگری استفاده کنید؛ مثلاً اگر فضای خانه شما به سبک مدرن چیده شده و هر سال سفره هفت را نیز مدرن دیزاین کرده‌اید، امسال تنوع ایجاد کنید و از سبک‌های سنتی که رنگ و طرح متناسب با فضای شما دارند استفاده کنید.

سفره هفت سین سنتی

ایده‌هایی برای سفره هفت سین سنتی و مدرن

اولین و اصلی‌ترین بخش یک سفره هفت‌سین، رومیزی است که بک‌گراند سفره هفت‌سین شما را تشکیل می‌دهد. این رومیزی اگر با طرح‌های گل‌دار، گل‌دوزی و برخی طرح‌های هندسی تزیین شده باشد، یک فضای سنتی برای چیدن اعضای سفره هفت سین ایجاد می‌کند. همچنین اگر از رومیزی‌های ساده، رانرهای مخملی با طرح‌های مدرن استفاده کنید می‌توانید سفره هفت‌سین مدرن داشته باشید.

 با درنظرگرفتن رنگ و طرح رومیزی خود برای انتخاب ظروف می‌توانید از ظروف سفالی، چوبی، قلمکاری و… را انتخاب کنید.

در چیدمان سنتی باید توجه کنید که اگر طرح رومیزی شما شلوغ است باید از ظروف و المان‌های ساده‌ سنتی و همچنین برعکس، اگر یک رومیزی ساده دست‌دوز انتخاب کرده‌اید بهتر است از ظروف طرح‌دار مانند ظروف ویترای، ظروف میناکاری، ظروف قلمکاری و… استفاده کنید تا طرح و نقش رومیزی و ظرف‌های استفاده شده به‌خوبی دیده و زیبایی آن نشان داده شود.

به همین ترتیب اگر چیدمان خانه شما سنتی است گذاشتن یک سفره مدرن و شیک می‌تواند بهترین ایده برای سال جدید باشد. استفاده‌کردن از چرم، شیشه، فلز، المان‌های مدرن و… در کنار مبلمان و ترکیب خانه سنتی شما یک سفره متفاوت و چشمگیر ایجاد خواهد کرد.

جذاب‌ترین رنگ‌های 1403 برای چیدمان سفره هفت‌سین

همان‌طور که می‌دانید رنگ سال 1403 رنگ هلویی است و ما در وبلاگ با “ارمغان همرنگ سال شو!” به طور کامل در خصوص بهترین ترکیب‌های رنگی برای دکوراسیون خانه در سال 1403 صحبت کرده‌ایم و محتوای این مقاله می‌تواند در انتخاب رنگ متناسب با مد روز به شما کمک کند. اما رنگ مناسب برای سفره هفت سین 1403 چه رنگی است؟ و چه طور می‌توان از رنگ هلویی در سفره هفت سین استفاده کرد؟

ترکیب دورنگ همیشه بهترین نوع ترکیب است. اگر شما هم دوست دارید سفره هفت‌سین را با رنگ سال ست کنید، یکی از دو رنگ مورداستفاده در سفره هفت‌سین باید رنگ هلویی باشد. خوشبختانه رنگ هلویی در کنار بیشتر رنگ‌ها بسیار زیبا و دلنشین است و دست شما را برای انتخاب رنگ‌های دیگر باز می‌گذارد. اینکه چطور این رنگ‌ها، ترکیب شوند و در کنار هم هماهنگی داشته باشند، همچنین سفره شما را به‌هم‌ریخته و شلخته نکنند، بسیار مهم است.

برای داشتن یک سفره هفت‌سین متفاوت و جذاب بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تک‌تک جزئیات توجه کنید که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

انتخاب رومیزی و ظروف جذاب سفره هفت سین

یک رومیزی مناسب برای سفره هفت‌سین خواهان انتخابی دقیق است؛ زیرا یک رومیزی شلوغ و پر نقش‌ونگار باعث دیده‌نشدن آیتم‌های روی سفره می‌شود. استفاده از رومیزی‌های مخملی و لینن امروزه جای سفره‌های شلوغ و ترمه را گرفته است؛ ولی اگر از رومیزی‌های ترمه و طرح‌دار استفاده می‌کنید؛ باید از وسایل کمتر و ساده‌تر استفاده کنید تا یک سفره شلوغ و به ریخته نداشته باشید.

انتخاب یک‌رنگ خنثی مانند کرم یا طوسی برای رومیزی باعث می‌شود توجه به سایز اجزای هفت‌سین جذب شود و در کنار آن وجود ظروف هلویی شیشه‌ای یا رزینی می‌تواند یک ترکیب عالی را برایتان به ارمغان بیاورد.

همچنین می‌توانید این ترکیب را برعکس کنید؛ یعنی از رومیزی هلویی و ظروف کرم و صدفی استفاده تا یک‌ ترکیب رنگ روشن‌ برای چیدمان سفره خود داشته باشید.

ارمغان با داشتن انواع رومیزی‌های طرح‌دار، دست‌دوز و گل‌دوزی کار شما را در انتخاب این آیتم راحت کرده و شما می‌توانید جدیدترین رومیزی‌های مدرن و سنتی را در صفحه رومیزی‌های ارمغان مشاهده کنید.

تخم‌مرغ‌های رنگی

تخم‌مرغ‌های رنگی عضو دسته فرعی سفره هفت‌سین هستند که در انتخاب رنگ آ‌ن‌ها دستتان باز است و به‌راحتی می‌توانید از زمینه رنگ هلویی در طیف‌های گوناگون استفاده کنید. این رنگ به‌راحتی در کنار رنگ‌های دیگر قرار می‌گیرد و جلوه فوق‌العاده‌ای به سفره شما می‌بخشد.

مثلاً می‌توانید روی تخم‌مرغ خود طرح گل نقاشی کنید و گل را به رنگ هلویی و زمینه آنها را با رنگ‌های تیره مثل سرمه‌ای، قهوه‌ای، مشکی، زغالی و… رنگ کنید، می‌توانید روی آن طرح بته‌جقه طراحی کنید و زمینه آن را به رنگ هلویی و بته‌جقه را به رنگ سبز یا آبی در بیاورید. حتماً هنگام انتخاب رنگ‌های تخم‌مرغ‌ رنگی سایر رنگ‌های مورداستفاده در سفره هفت‌سین را در نظر بگیرید.

تخم مرغ رنگی سفره هفت سین 1403

آیینه و تنگ ماهی

یکی دیگر از آیتم‌هایی که در اکثر فرهنگ‎های مردم ایران در کنار سفره هفت‌سین حضور دارد، آیینه است. حضور آیینه روی سفره هفت‌سین موجب بزرگ‌تر نمایش‌دادن آن می‌شود. در انتخاب آیینه نیز به سبک و نوع طراحی سفره هفت سین خود توجه کنید.

مثلاً اگر سفره هفت‌سین شما مدرن است و از ظروف ساده برای دیزاین آن استفاده کرده‌اید یک آیینه بی حاشیه و یا با حاشیه باریک چوبی می‎‌تواند برایتان ایده‌آل باشد.

در انتخاب تنگ ماهی نیز، استفاده از تنگ‌های ساده شیشه‌ای می‌تواند برای دکوراسیون مدرن مناسب باشد. اما اگر از سبک سنتی استفاده می‌کنید، استفاده از تنگ کاشی‌کاری شده می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی برایتان باشد.

به جزئیات سفره هفت سین توجه کنید

اگر به‌خاطر گرم بودن رنگ هلویی نگران ازدست‌رفتن جلوه سفره هفت‌سین خود هستید و نمی‌خواهید از این رنگ به‌عنوان رنگ اصلی استفاده کنید، کافی است در جزئیات به‌صورت هوشمندانه به آن اشاره کنید. به طور مثال به جای استفاده از ظروف به رنگ هلویی می‌توانید می‌توانید از روبانی با این رنگ برای تزیین ظروف والمان خود استفاده کنید

اگر دنبال راهکارهای دیگری برای استفاده غیر مستقیم از یک رنگ در سفره هفت سین خود هستید؛ می‌توانید از شمع، شیرینی و شکلات، سنگ نمک و یا حتی از کوسن و نشیمن‌های به رنگ دلخواه خود استفاده کنید. کارشناسان طراحی ارمغان هر سال با درنظر گرفتن ترندهای روز، ست‌هایی برای کوسن، رومیزی و نشیمن طراحی کرده و امسال نیز می‌توانید با ست‌های بهاری ارمغان، بهار را به خانه خود بیاورید.

به فکر راحتی مهمان‌ها باشید

در شب‌های سال نو افراد زیادی مهمان‌خانه‌هایمان می‌شوند و ما همیشه تمام تلاشمان را می‌کنیم که آنها در خانه ما احساس راحتی و آسایش داشته باشند.

ایجاد فضای راحت و سرگرم کننده باعث می‌شود یک خاطره خوب از دورهمی در ذهن همه باقی بماند انجام کارهایی مانند برنامه‌ریزی یک بازی؛ مثل پانتومیم که همه افراد از بزرگ‌ترها تا کوچک‌ترها در آن بازی کنند، تماشاکردن یک فیلم که همه افراد به آن علاقه داشته باشند، درست‌کردن غذا و دسرهای خوشمزه و… موجب ایجاد حس و حال خوب برای خودمان و مهمان‌ها می‌شود.

اما فضای نشستن مهمان‌ها اصلی‌ترین بخشی است که برای راحتی‌ آن‌ها باید در نظر بگیریم. مبلمان مختلف با ابعاد گوناگون طراحی و تولید می‌شوند؛ گاهی نشیمن‌های خیلی پهن مبلمان موجب ناراحتی فردی که روی آن نشسته است می‌شود که این مسئله به‌راحتی با استفاده از کوسن‌‌های متناسب قابل حل است.

همچنین گاهی تعداد میهمان‌ها از تعداد صندلی‌های ما بیشتر شده و برخی افراد مجبور به نشستن روی زمین می‌شوند. در این موارد نیز با استفاده از نشیمن‌های دوخت‌دار ارمغان، دیگر نیازی به نگرانی بابت راحتی مهمان‌ها نخواهد بود.

علاوه بر این شما می‌توانید به‌راحتی از طریق صفحه سفارشی‌سازی، کوسن و نشیمن موردنظر خود را با ابعاد دلخواه سفارش دهید و برای خرید کوسن و نشیمن مناسب مبلمان خود از کارشناسان دکوراسیون داخلی ارمغان راهنمایی دریافت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله، جدیدترین و جذاب‌ترین ایده‌ها را برای سفره هفت سین 1403، پیشنهاد دادیم و درخصوص جزئیات سفره هفت سین صحبت کردیم که با درنظر گرفتن آن‌ها بتوانید یک سفره هفت سین ایده‌آل در منزل خود بچینید و درکنار عزیزان خود سال‌نو را با حس خوب آغاز کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها