اگر در این روزهای تابستانی سال به دنبال تغییر دکوراسیون منزل خود هستید و هنوز نوع چیدمان خود را انتخاب نکرده‌اید، بهتراست نگاهی به دکوراسیون کلاسیک بیندازید. دکوراسیون کلاسیک به دلیل محبوبیت از زمان‌های قدیم تا به امروز، به‌عنوان “دکوراسیون بی‌زمان” شناخته می‌شود و افراد زیادی در سراسر دنیا از چیدمان کلاسیک برای منزل خود استفاده می‌کنند به همین دلیل انواع گوناگونی اکسسوری و کوسن کلاسیک برای این دکوراسیون طراحی شده است که در این مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اگر بخواهیم دکوراسیون داخلی کلاسیک را توصیف کنیم، می‌توانیم با قصه و افسانه‌های نیاکانمان شروع کنیم. این دکوراسیون همانند قصه‌ها، در بین همه افراد محبوب و دوست داشتی است. دکوراسیون کلاسیک علاوه بر جذابیتی که برای خانه شما ایجاد می‌کند، می­تواند شکوهی همچون اصالت را به همراه داشته باشد.

اکسسوری‌های کلاسیک، کاغذ دیواری‌های این سبک، کوسن‌های متنوع کلاسیک و اشیای لوکسی که در خانهٔ شما استفاده می­شود، می­تواند یک چیدمان منحصر به فرد و جذاب را برایتان خلق کند.

برخی افراد بر این باورند که چیدمان دکوراسیون کلاسیک فقط مختص خانه‌های بزرگ است، اما باید گفت که شما در آپارتمان خود نیز می­توانید از این دکوراسیون بهره­مند شوید. ما در ادامه مقاله، بیشتر درمورد جزئیات این سبک  صحبت خواهیم کرد پس در ادامه با ارمغان هوم همراه باشید.

فهرست مطالب

معرفی دکوراسیون کلاسیک

دکوراسیون کلاسیک، یکی از چیدمان‌های پرطرف‌دار است که در هر برههٔ زمانی طرف‌داران خاص خود را دارد و تا به امروز هرگز قدیمی نشده است. این دکوراسیون که بر اساس نظم، تقارن و استفاده از وسایل با­ارزش و لوکس چیده می‌شود، برای منزل شما فضایی نفیس و مجلل را به ارمغان می‌آورد.

این نوع از چیدمان اولین‌بار در تاریخ و معماری یونان و روم باستان برگزیده و چیده شد و تا به امروز نیز از طرف‌داران بسیاری برخوردار است. به‌مرورزمان با بیشترشدن ظرافت در وسایل و چیدمان آنها، محبوبیت بی‌حدومرز این سبک در تمام جهان گسترش یافت.

 نظم ساکن در چیدمان، تقارنی حاکم در منزل، وجود ستون‌های بلند و مجسمه‌های ظریف و زیبا، ویژگی‌هایی هستند که رومیان باستان در دکوراسیون‌های خود استفاده می­کردند.

انواع دکوراسیون‌ کلاسیک

همان‌طور که می­دانید این سبک امروزه در دکوراسیون کشورهای اروپایی، آمریکایی و همچنین کشور خودمان نیز استفاده می­شود و این نشانه علاقه تمامی افراد در سال­های متمادی از این سبک دکوراسیون است.

دکوراسیون کلاسیک چند زیرشاخه به نام دکوراسیون کلاسیک مدرن و نئوکلاسیک دارد که گرایش‌های تازه‌ای از این سبک را به نمایش می­گذارد. به‌طورکلی دکوراسیون داخلی انواع مختلفی دارد که هر کدام به طور جداگانه دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند.

دکوراسیون کلاسیک اروپایی

دکوراسیون کلاسیک اروپایی، یکی از معروف‌ترین نوع دکوراسیون‌های این سبک است که در سراسر دنیا و حتی در ایران بسیار رواج دارد. این سبک با ترکیب طراحی کلاسیک و مدرن عناصر و المان‌های مختلفی از قاره‌های گوناگون را به خود اختصاص داده است.

 در دکوراسیون‌هایی مانند دکوراسیون کلاسیک اروپایی، بیشتر از رنگ‌های خنثی، لوسترهای کریستالی و آیینه‌های بزرگ و همچنین پارچه‌های ابریشمی استفاده می­کنند که این کار باعث مجلل و سلطنتی به‌چشم‌آمدن خانه می­شود. البته استفاده از آیینه‌های بزرگ را در این امر نمی‌توان نادیده گرفت.

دکوراسیون کلاسیک ایرانی

همان‌طور که می­دانید یکی از اصول چیدمان دکوراسیون کلاسیک، استفاده از المان‌های مجلل و عتیقه است که باعث جلوه زیبایی خانه و هنر طراحی آن المان می­شود. ایران یکی از آن کشورهایی است که به مهد هنر معروف است و طراحی دکوراسیون با استفاده از وسایل ساخته شده با دستان هنرمند ایرانی، می­تواند شکوه و عزت خاصی را در منزل شما ظاهر کند.

از سبک‌های دکوراسیون کلاسیک که می­توان به آن نیز اشاره کرد، دکوراسیون کلاسیک ایرانی است که در آن از المان‌های نفیس همچون فرش‌های دستباف، رنگ‌های گرم، گچ‌بری، نقاشی‌های سنتی و همچنین آیینه‌کاری و کاشی‌کاری استفاده می‌شود.

 

در دکوراسیون کلاسیک ایرانی از پارچه‌های دست‌دوزی و گل‌دوزی برای کوسن‌ها، رومیزی‌ها و پرده استفاده می‌شود تا تکمیل‌کننده جزئیات این نوع از چیدمان باشند.

دکوراسیون کلاسیک فرانسوی

اگر علاقه شما به سمت سبک­هایی که پر از ظرافت و اشرافیت است سوق پیدا می­کند، باید بگوییم که دکوراسیون کلاسیک فرانسوی، همان سبکی است که شما به دنبال آن هستید. فرانسه به مرکز عشق و هنر معروف است و به همین سبب، سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک فرانسوی پر از ظرافت، عشق و شگفتی است.

در دکوراسیون کلاسیک فرانسوی بیشتر المان‌های استفاده شده مانند دکوراسیون کلاسیک اروپایی از لوستر کریستالی، آیینه‌های بزرگ، تابلو های نفیس نقاشی و اشیای لوکس است؛ با این تفاوت که در این دکوراسیون از پارچه‌های گلدار و رنگ‌های روشن مانند صورتی و آبی نیز استفاده می‌شود.

دکوراسیون کلاسیک انگلیسی

یکی دیگر از دکوراسیون‌های داخلی پرطرف‌دار، دکوراسیون کلاسیک انگلیسی است که با وجود مجلل و پرشور بودن، در نگاه اول به مخاطب خود احساس آرامش را هدیه می­دهد.

بر خلاف سایر سبک‌های کلاسیک در این دکوراسیون، از رنگ‌های تیره مانند قهوه‌ای و سبز تیره، کتابخانه‌های بزرگ و دیواری، پرده‌های ضخیم، تابلوهای نقاشی، شومینه‌های مدرن و پارچه‌های مخمل بسیار زیبا استفاده می‌شود.

تعیین نوع انتخابی از انواع دکوراسیون‌های کلاسیک بستگی به میزان بودجه شما دارد. در ادامه مقاله با المان‌ها و قسمت‌های مهم دکوراسیون کلاسیک و تأثیر آن‌ها را آشنا می­شویم.

Interior decoration

پالت رنگی مناسب سبک کلاسیک

اولین قدم برای چیدمان دکوراسیون کلاسیک، انتخاب رنگ مناسب برای منزل شماست. استفاده از رنگ‌های طبیعی و گرفته شده از دنیای طبیعت در دکوراسیون کلاسیک ممکن است بسیار الهام‌بخش و زیبا باشد. اگر شما از رنگ­های خنثی و غیرخنثی هم‌زمان استفاده کنید، درحقیقت در حال چیدمان دکوراسیون کلاسیک اروپایی هستید. رنگ‌هایی همچون رنگ‌های بژ، شیری و خاکستری به‌عنوان رنگ‌های اصلی دیوارها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در المان‌های اصلی دیگر خانه مانند کتابخانه، بوفه، مبلمان و پرده بهتر است از رنگ‌های تیره‌ای همانند قهوه‌ای، زرشکی، سورمه‌ای، سبز تیره و… استفاده شود. باید توجه داشته باشید هرچه رنگ این المان‌ها تیره‌تر باشد، منزل شما فاخرتر و مجلل‌تر دیده می­شود.

برای اینکه دکوراسیون کلاسیک منزل خود را کمی مینیمال‌تر کنید، می­توانید از رنگ استخوانی استفاده کنید و برای ایجاد یک تم معاصر برای منزل خود باید از رنگ‌های بنفش، سفید و سبز به طور هم‌زمان استفاده کنید.

در بحث انتخاب رنگ دکوراسیون باید در نظر داشته باشید که قانون 60-30-10 را رعایت کنید. در این قانون گفته می‌شود که 60 درصد از فضای کلی خانه را به رنگ اصلی اختصاص دهید.  30 درصد آن را به رنگ دومی که انتخاب شده و در 10 درصد باقی مانده نیز باید به رنگ های اکسسوری های کوچک، مانند رومیزی، شال مبل، کوسن، گلدان و… پرداخته شود.

استفاده از این قانون باعث می­شود ترکیب و نظم درستی در ظاهر و جذابیت کار برای مخاطبین ایجاد شود.

مبلمان کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارند؟

برای شناخت مبلمان کلاسیک یا نیمه استیل، باید بدانید که شباهت زیادی به مبلمان استیل و حتی مبلمان سلطنتی دارند؛ اما نوع ساخت و طراحی آنها به‌طوری تعبیه شده است که راحتی بیشتری را برای استفاده‌کننده به ارمغان می‌آورد.

همان‌طور که دکوراسیون کلاسیک از زمان روم باستان برگرفته شده است و بر اساس اصول و قوانین خودساخته می‌شود؛ مبلمان کلاسیک نیز با درنظرگرفتن قوانینی همچون قرینه بودن، ظرافت و نشان‌دادن اصالت دوران قدیم تهیه می­شوند. درواقع مبلمان کلاسیک مانند یک اثر هنری تا سالیان سال برای خانه شما راحتی و زیبایی را به همراه خواهد داشت.

از ویژگی‌های اصلی مبلمان کلاسیک که باید به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشید، ظرافت محصول، چوب باکیفیت، منبت‌کاری و توجه به جزئیات مبلمان است.

در این میان، استفاده از کوسن‌های شیک و زیبای کلاسیک می­تواند زیبایی و راحتی مبلمان شما را دوچندان کند. کوسن‌های کلاسیک با داشتن جنس پارچه مرغوب و کیفیت دوخت عالی، می­تواند در چیدمان منزل شما نقش بسیار مهمی داشته باشد.Classic furniture

انتخاب کوسن‌های مناسب برای دکوراسیون کلاسیک

مبلمان، نقطه اصلی خانه یا اتاق نشیمن هستند. پس توجه به انتخاب المان‌های کوچک اما تأثیرگذار مانند کوسن‌ها در طراحی دکوراسیون داخلی اهمیت بسیار زیادی دارد.

در دکوراسیون کلاسیک باید توجه داشته باشید که اگر پارچه‌ای که برای مبلمان استفاده شده است طرح‌دار است، بهتر است شما برای کوسن از پارچه‌های ساده و بدون طرح استفاده کنید و اگر پارچه مبلمان بدون طرح باشد بهتر است از کوسن‌های طرح‌دار استفاده کنید.

 بهترین انتخاب در خصوص رنگ کوسن‌ها در قدم اول رنگی است که تکمیل‌کننده پالت رنگی چیدمان شما باشد و در قدم بعدی پیشنهاد ما برای شما انتخاب رنگ‌های کلاسیک مانند بژ، قهوه‌ای، سرمه‌ای، یشمی، زرشکی که بالاتر به آنها پرداخته بودیم، هستند.

در دکوراسیون کلاسیک یکی از رنگ‌های اصلی می‌تواند رنگ کرم باشد. برای اینکه بتوانید راحت‌تر ترکیب رنگی مناسب کوسن و مبلمان کرم رنگ را پیدا کنید، می­توانید در سایت ارمغان مقاله بهترین کوسن برای مبلمان کرم را نیز مطالعه کنید.

چیدمان کوسن‌های کلاسیک بر روی مبلمان شما با ترکیب الگوها، رنگ­ها و اندازه‌های مختلف به طور جداگانه بسیار زیبا و هنری هستند. حال تصور کنید اگر تعداد این کوسن‌ها بیشتر و به شیوه درست از کوسن‌ها استفاده شود، ممکن است چه اتفاق شگفت‌انگیزی رخ دهد!

ویژگی دیگر کوسن‌های کلاسیک در مبلمان، جدای از زیبایی که مخاطب را جذب خود می­کند، این است که راحتی و آرامش را نیز برای آنها به ارمغان می‌آورد. همان‌طور که گفته شد، مبلمان کلاسیک یا استیل، نسبت به مبلمان سلطنتی، احساس راحتی بیشتری دارد و شما با قراردادن کوسن‌ها این راحتی را دوچندان خواهید کرد.

 ما این روزها زمان زیادی از روزمره خود را بر روی مبل می‌نشینیم. به طور مثال برای نوشیدن چای، تمامی تلویزیون، مطالعه کتاب و… به همین دلیل این ویژگی در کوسن‌های کلاسیک می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

انتخاب تعداد کوسن بر روی مبل مبتنی بر قاعده و قانونی است که باید آن را در نظر گرفت. در این قانون گفته می‌شود ظرفیت مبل را باید به‌اضافه یک کنید.

مثلاً  یک کاناپه کلاسیک دونفره را در نظر بگیرید، این کاناپه نیاز به سه عدد کوسن دارد. البته باید ابعاد مبلمان را نیز در نظر بگیرید تا خیلی نامتقارن نشود. برای مبلمان تک‌نفره نیز بسته به ابعاد و راحتی مدنظر خود به تعداد یک یا دو کوسن می‌توانید تهیه کنید؛ اما معمول آن یک کوسن است.

چه نوع کوسنی مناسب مبلمان کلاسیک است؟

کوسن‌های کلاسیک باتوجه‌به طراحی مبلمان و سلیقه افراد طراحی می‌شود. آشنایی با جدیدترین انواع مدل کوسن‌های کلاسیک باعث می­شود تا تصمیم‌گیری شما در انتخاب آنها آسان‌تر شود و کار شما در چیدمان دکوراسیون کلاسیک راحت‌تر باشد. کوسن‌های کلاسیک در ابعاد و اشکال مختلف عرضه می­شوند. به‌طورکلی می­توان آنها را به چهار دسته مربع، گرد، مستطیلی و استوانه‌ای تقسیم‌بندی کرد.Embroidery cushion

کوسن‌های مربعی برای زینت بخشیدن به مبلمان کلاسیک

یکی از معروف‌ترین و پرطرف‌دارترین نوع کوسن، کوسن‌های کلاسیک مربعی‌شکل هستند که با تنوع بالای و در طرح‌های مختلف مانند منگوله‌دار، لبه چین‌دار، چاپی، گل‌دوزی، پولک‌دوزی و ساده در بازار تولید و به فروش می­رسند. این کوسن‌ها معمولاً در ابعاد 60*60 و 40*40 دوخته شده و به دست مشتری می­رسند، اما شما میتوانید در ابعاد مختلف و مورد نظر خودتان آنها را سفارشی سازی کنید. کوسن های مربعی در عین زیبایی، شرایط مساعد و راحتی را برای تکیه دادن فراهم می­کنند.

کوسن‌های مستطیلی در دکوراسیون کلاسیک

اگر به دنبال بزرگ‌تر نشان‌دادن مبلمان خود هستید، پیشنهاد ما برای شما استفاده از کوسن‌های کلاسیک مستطیلی است. این نوع از کوسن‌ها تأثیر خیلی زیادی در بزرگ‌تر جلوه‌دادن مبلمان شما دارند. شما می­توانید در انواع طرح و نوع پارچه این کوسن زیبا که باعث لوکس‌تر نشان‌دادن مبلمان شما می­شود را تهیه کنید.

کوسن‌هایی استوانه‌ای

کوسن‌های استوانه‌ای، از آن دسته کوسن‌های تک و بی­نظیر هستند که به خانه شما فضایی نوستالژیک می­دهند. این نوع از کوسن‌های کلاسیک بیشتر جنبه تزیینی دارند و برای نشان‌دادن وقار و اصالت خانه هستند. به‌طوری که خانه را شاهانه‌تر نشان می­دهد. استفاده از کوسن‌های استوانه‌ای، بیشتر برای مبلمان استیل یا سلطنتی استفاده می­شود.

اگر بخواهیم بگوییم که چه کوسنی مناسب دکوراسیون داخلی کلاسیک است باید بگوییم که این انتخاب کاملاً بستگی به نوع سلیقه و علاقه شما دارد. شما با درنظرگرفتن فضای خانه، نوع چیدمان المان‌های اصلی و جزئی باید بهترین گزینه را انتخاب کنید و توجه داشته باشید کوسن‌های کلاسیک تأثیر بسیار زیادی در جلوه چیدمان شما دارند.

اگر هنوز نمی‌دانید که کدام کوسن برای چیدمان منزل شما مناسب است می‌توانید با ما تماس بگیرید و با کارشناسان دکوراسیون داخلی ارمغان مشورت کنید و یا شماره خود را قرار دهید تا ما با شما تماس بگیریم.Cushion arrangement

بهترین چیدمان کوسن در دکوراسیون کلاسیک

بعد از تهیه کوسن‌ها باید در مورد نحوه چیدمان آنها اطلاعات کافی داشته باشید تا دکوراسیون شما به‌هم‌ریخته و نامرتب دیده نشود.

در قدم اول باید توجه داشته باشید که همان‌طور که در چیدمان المان‌های بزرگ‌تر دقت کردیم و همه آنها را به طور قرینه قرار دادیم، در چیدمان کوسن کلاسیک نیز باید همه آن توجهات را داشته باشیم.

به طور مثال، یک مبل سه‌نفره کلاسیک را در نظر بگیرید که در عین زیبایی و شکوهی که به مخاطب می­رساند، فضایی سلطنتی را تداعی می­کند. حال از کوسن‌هایی با طرح‌های خامه‌دوزی و پارچه‌ای زربافت که زیبایی مبلمان را چندین برابر می­کند به‌عنوان اکسسوری این چیدمان استفاده کرده‌ایم.Royal sofa cushion

 برای اینکه فضای کلاسیک این دکوراسیون شلخته به نظر نیاید، بهتر است در دوطرف مبل، به‌صورت قرینه از دو کوسن مربعی و در وسط مبل از کوسن کلاسیکی دایره‌ای استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از چینش چهارتایی استفاده کنید؛ یعنی دو کوسن بزرگ هم اندازه در دو طرف مبل و دو کوسن کوچک‌تر در کنار آن‌ها قرار دهید. در چینش پنج‌تایی همانند چینش چهارتایی کوسن‌های بزرگ و کوچک را قرار می­دهید و در وسط آنها از یک کوسن مستطیلی یا استوانه‌ای استفاده کنید تا زینت‌بخش مبلمان شما شود.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با دکوراسیون کلاسیک، مبلمان کلاسیک و همچنین انواع کوسن‌های کلاسیک و نحوه چیدمان آنها آشنا کنیم و دانسته‌های خود را در اختیار شما قرار دهیم. اگر به دنبال یک کوسن زیبا هستید می­توانید در سایت ارمغان از انواع کوسن‌ها دیدن فرمایید. شما می‌توانید بعد از انتخاب کوسن موردعلاقه خود در رنگ و ابعاد دلخواهتان، سفارش خود را ثبت کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها